home
Macedonia Search e македонски интернет портал. Обезбедува бесплатни услуги како пребарување, директориум, електронска пошта, мултимедија, телеком, архива на знаење, време и информатор. За повеќе информации погледнете го дното на оваа страница.
Категорија на пребарување: македонски страници | вести и блогови | дискусии | мултимедија
директориумDeutsche Welleпошта
Западот ја обвинува Русија за „експлозивна реторика“
Тонот во украианската криза се‘ повеќе се заострува. НАТО и САД жестоко реагираа на најновите руски изјави за можна воена интервенција ако се загрозени руските интереси. 

Обама одлучно на страната на Јапонија
Американскиот претседател Барак Обама при посетата на Јапонија го истакна значењето на партнерството на двете земји за регионот. Тоа претставува база за сигурноста во азиско-пацифичкиот простор, изјави Обама во Токио. 
Државен интервенционизам - Македонија се враќа кон социјализам!?
Вработувања од буџетот, отпис на долгови, државни субвенции, повисоки плати и пензии, социјална помош, пониски и поврат на платени даноци...Македонските граѓани се наслушаа куп популистички мерки во изминативе недели
Повеќе вести на Deutsche Welle
корисник
Бесплатна адреса
Mail.macedonia.eu.org
држава
Европска Унија
Република Македонија
Локална самоуправа
услуги
Вести
Димовски - СДСМ прави фалсификати со осудени криминалци

тукушто објавено РАДИОСЛОБОДНАЕВРОПА (Вести) -- Аболицираниот за криминал од 8 милиони евра Зоран Заев се здружил со осудениот за криминал од Врховниот суд Загорец Тумбовски, реагира директорот на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски. СДСМ претходно презентираше потврда каса прими, според која Тумбовски во 2006 година на ВМРО-ДПМНЕ им дал 80 илјади евра во кеш. Владејачката партија реагира дека потврдата е фалсификат. Тумбовски синоќа во интервју за телевизијата Телма, рече дека не дал 80, туку дури 500 илјади евра во кеш...

Ештон повика на почитување на женевскиот договор

пред 1 час РАДИОСЛОБОДНАЕВРОПА (Вести) -- Шефицата за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон, ги повика сите страни што го потпишаа да се придржуваат кон женевскиот договор за намалување на тензиите во Украина. Договорот беше потпишан на 17 април од Ештон и од страна на министрите за надворешни работи на Русија, Украина и на САД, но само неколку од договорените мерки се спроведени досега. Во денешното соопштение, Ештон исто така наведува дека киднапирањето, тортурата и убиството на двајца мажи во источна Украина, вклучувајќи го и...

Партиски молк за случајот Тумбовски

пред 2 часа РАДИОСЛОБОДНАЕВРОПА (Македонија) -- Некои од партиите не сакаат да коментираат за случајот со Загорац Тумбовски, велат не е време пред избори да се зборува за тоа, други велат дека никој не е недопирилив и случјаот треба да се изведе на виделина, трети пак велат дека никаде во светот на осуденици за тешки кривични дела не им се дава таков публицитет.

Жените директорки на градинки, мажите водат бизнис

пред 2 часа РАДИОСЛОБОДНАЕВРОПА (Економија) -- Една четвртина од менаџерите во САД се жени. Во Европа, тој број е помал и е околу 16 отсто. Во Македонија, пак, само 12 проценти од менаџерите се жени, но тие се најчесто директорки на градинки, училишта и здравствени установи.

Изборите ќе ги следат околу 10.000 набљудувачи

пред 2 часа РАДИОСЛОБОДНАЕВРОПА (Македонија) -- За изборите на 27 април се акредитирани повеќе набљудувачи. Изборите ќе ги следат 9.197 домашни, 489 странски набљудувачи и 224 преведувачи.

8-мина загинати во експлозија во Ирак

пред 2 часа РАДИОСЛОБОДНАЕВРОПА (Вести) -- Најмалку 8 лица загинале, а 20-тина биле повредени во самоубиствен напад со автомобил бомба на еден контролен пункт во градот Хила, јужно од Багдад. Над 2700 луѓе загинале годинава во Ирак во насилствата, кои се интензивираат пред парламентарните избори, закажани за 30-ти април.

Лавров го обвини Западот за смената на режимот во Украина

пред 3 часа РАДИОСЛОБОДНАЕВРОПА (Вести) -- Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров го обвини западот за поттикнување на револтот, кој доведе до, според него, неуставната промена на режимот во Украина. Зборувајки денеска на московскиот државен Институт за меѓународни односи, рече дека Соединетите Држави и Европската Унија дејствувале за нова фаза од портокаловата револуција во Украина со отстранување на претседателот Виктор Јанукович. Тој оцени дека Украина била искористена како пион во гео-политичката игра против Русија.

Тројца убиени во напад врз болница во Кабул

пред 3 часа РАДИОСЛОБОДНАЕВРОПА (Вести) -- Тројца странци, вклучувајки и еден лекар, биле убиени денеска во Кабул кога еден припадник од обезбедувањето отворил оган врз една меѓународна болница, која е на американска хуманитарна организација. Напаѓачот бил совладан и уапсен, а мотивите за нападот засега не се познати.

Уште еден изчезнат новинар во источна Украина

пред 3 часа РАДИОСЛОБОДНАЕВРОПА (Вести) -- Уште еден новинар изчезнал во регионот на Доњецк, Украина. Комитетот за заштита на новинарите, повикувајки се на украински медиуми, објави дека новинарот на украинскиот весник Репортер, Јевген Хепих, изчезнал на 22-ри овој месец, по извештајот за тензиите меѓу сепаратистите и безбедносните сили во Артјомовск. Про – руските сили, во Словјанск, уапсија неколкумина новинари, вклучувајки и државјани на Соединетите Држави, Франција, Италија и Белорусија. Сете се ослободени, освен, американскиот...

Руски сепаратисти нападнале воена база во источна Украина

пред 4 часа РАДИОСЛОБОДНАЕВРОПА (Вести) -- Украинската влада соопшти дека во текот на изминатата ноќ била нападната една воена база во местото Артемивск, во источна Украина, на што било возвратено. Министерот за внатрешни работи Арсен Аваков напишал на Фејсбук денеска дека во нападот учествувале околу 70 про-руски сепаратисти, при што еден војник бил ранет. Про-руски активисти и маскирани вооружени лица, веќе две недели, држат под окупација државни институции во повеќе места во источна Украина.

Повеќе вести
Македонски блогови
Повеќе вести и блогови | Лични страници
време
клубови
Aleksandar Galoski
28.5.2014 - Aqua Park, Tetovo
Clubbersguide
пинг фото
Ping.mk фото

Најповолни менувачници
Македонски веб индекс
Најдобрите македонски веб страници на едно место | Директориум
Странски блогови: Автомобилизам | Ентериери | Здравје | Мода | Техника и направи

[24.04.2014]

Онлајн Вести
Годишен извештај на Комисијата за заштита од дискриминација
Дебата во Вашингтон за гласањето на дијаспората
Бројот на загинати од потонатиот јужнокорејски траект достигна 159
Остатоците пронајдени во Австралија не се од исчезнатиот малезиски авион
Тачи - Укинување на казните со амнестија
Студентите барат решенија за енергетска ефикасност и одржлив развој
ВМРО-ДПМНЕ најавува нов сет мерки во здравството
Почна да функционира подземниот катастар во Македонија
Двајца загинати при напад во Славјанск

Онлајн Култура
„Аферата Елсинор“ го отвори Фестивалот на монодрама во Битола
Изложба „Always Ready“ на Неда Фирфова во МКЦ

Онлајн Магазин
Адријана Лима пред развод заради неверството на Јариќ
Авторитe на „Ѕвездени патеки“ го оживуваат „Флеш Гордон“
Џоди Фостер се венча со својата партнерка

Онлајн Спорт
Втора победа за шампионот Мајами против Шарлот
Лацковиќ - Среќен сум што потпишав за Вардар
Франција, Шпанија и Норвешка противници на јуниорите на ЕП
Анчелоти задоволен од резултатот, Гвардиола од играта

[24.04.2014]

ONLINE Актуелно
„Политика“: Москва е подготвена да воведе санкции кон Подгорица
Кримскиот пример може да биде применет и во градот Химара
Пендаровски се сретна со Хашим Тачи во Приштина
САД распоредува војници во близина на руската граница
Ставрески: Дрекселмаер најави уште 600 нови вработувања
Митинг на СДСМ во Прилеп: Сите заедно во борба за демократијата во Македонија
(ФОТО) Повардарие го плаќа грозјето
ИНА: Илир Мета во мисија во Тетово
Ферхојген: ЕУ води лицемерна политика кон Истокот
Од Крушево до Белград патувала пет дена со воз за да биде со саканиот

Online Вести
Резултатите од првиот круг не мотивираат да истраеме во оваа битка
Продолжува работата на автопатот Демир Kапија - Смоквица

Online Забава
Џоди Фостер се венчаше со својата партнерка
(ВИДЕО) Документарец за "Мизар" во "Фросина"
Ќе оживее "Флеш Гордон"

ONLINE Најнови Вести
Ќе оживее "Флеш Гордон"
Работнички и МЗТ ќе играат во петок пред полни трибини
Блаже Миневски најчитан автор во библиотеките во 2013
Во Тетово одбележана тригодишнината од смртта на Макс ван дер Штул
Ахмети: Народот го дава легитимитетот за влез во Владата
Пендаровски ги повика граѓаните од сите етнички заедници да излезат на гласање
Tv Rage ќе настапи како предгрупа на Dog eat dog во Скопје
Се зголемува “зависноста“ од користењето апликации на мобилен телефон
Македонскиот пасош на 38.место на индексот на безвизно патување
Дербито Вардар – Пелистер без голови
Хоризонт Турново пропушти шанса да се искачи на првото место
Градот пак ќе даде пари за „Катлановски бањи“
На 5 мај одлука за бројот на странци во мак-баскетот
Металург го победи лидерот Работнички во борбата за првото место
Хотелот „Молика“ пречекал еден милион гости
Нова книга на Димитар Мирчев - “Ферментација на демократијата и на нацијата“
Почнува Скопскиот филмски фестивал
Пипл: Лупита Нионг'о е најубава жена во светот во 2014 година
Абудовиќ: Мораме да бидеме подобри во реваншот за да го победиме Кил
Неверниот Марко причина за развод со Лима
Ре­цеп­тот за три­ле­ќе до­не­сен од Те­то­во во Ис­тан­бул
(ВИДЕО) Документарец за "Мизар" во "Фросина"
Анчелоти задоволен од резултатот, Гвардиола од играта
Џоди Фостер се венчаше со својата партнерка

ONLINE Хроника
Украдени пари од две цркви во Кичевско
Петгодишно дете нападнато и искасано од германски овчар
Косовски фудбалер џихадист во Сирија

Актуелно
Иванов: В недела ќе одлучиме каква Македонија ќе имаме
Бучковски: Време е да се обединиме за заеднички проекти
Пендаровски: Вистинската битка почнува по изборите
Заев: Нема да спроведуваме политички реваншизам
Црковни дилеми за протнувањето под гробот на Исус
Ахмети: Работиме во интерес на сите граѓани
Тачи: ДУИ го уназади животот на Албанците
Јакимовски: Нудиме конкретни решенија
Ист лек со друго име може да ја запре исплатата од Фондот

Во фокусот
447 илјади граѓани се иселени, ама за 50 години
Шеста вакцинација на лисици против беснило
Јункер: Нема да ја отфрлиме европската перспектива на Македонија
Стипендии за едногодишни магистерски и докторски студии во Франција
Власта си обезбедила имот вреден 1.600.000 евра
Владееме со 99 отсто општини
Сценарио за инциденти и непризнавање на изборите на 27 април?

Економија
Храната третирана со јонизирачки зраци мора да биде означена
Штипски шасии за автобусите на „Ван Хол“
Македонски фирми ќе ги ловат слободните акции од Солунското пристаниште
„Актор“ продолжува со работата на автопатот Демир Kапија - Смоквица
Нови 50 работни места во „Kосмик дивилоупмент“ во Битола
„Ауди А3“ - светски автомобил на годината за 2014
Нов далновод ќе ги поврзе Македонија и Албанија
Неготинци бараат ИПАРД-пари за трактори

Култура
Неда Фирфова излага во МKЦ
Слики од Стефан Хаџи-Николов во „Матица ексклузив“
Инва Мула, Kазола и Сабатини доаѓаат на Мајските оперски вечери
Современа „Федра“, во режија на Билјана Радиноска
Љупчо Самарџиски замина без да ја отвори изложбата во Скопје
Филм од Данска, Индија и од Естонија на Скопскиот фестивал

Македонија
Се уредува улицата пред новиот театар во Велес
Охрид го чествува револуционерот Христо Узунов
Чуварот одвај ме спаси од лавот кој збесна оти му ја чепкав лавицата

Метропола
Се бара изведувач за канализaцијата на Сончев Град
Искршена автобуска постојка кај хотелот „Kонтинентал“
Градот ќе даде пари за Kатлановска Бања
Децата од Влае ќе учат во природа
На протест ќе бараат „Макстил“ веднаш да стави филтри

Омнибус
Со нов пенис добил син
Почина најтешкиот Kинез
Туристка депортирана поради тетоважа на Буда
Хакери во осмата деценија од животот

Отворена
Добрата приказна носи туристи
Бојкотите се многу лоша идеја
Лево или десно - прашање е вечно!
Прочитано опозициско сценарио
Бел лав на црвен штит за грб

Свет
Kери се закани со нови санкции, Лавров потсети на Грузија
Обама со порака до Kина - спорните острови се јапонски
Околу 30.000 Срби во Хрватска станале католици
Русија протерува канадски дипломат

Спорт
Петрески доби отказ, Николовски продолжува со Пелистер
Навивачите на МЗТ и на Лирија се степаа, мечот принудно прекинат
Јувентус ќе оди на прослава кај Бенфика
Грег Попович тренер на сезоната во НБА-лигата
Индијана израмни за плејоф-серијата со Атланта
Меси не престана да повраќа
Металург ја замрси трката за титулата
Вардар заврши работа со Лацковиќ
Шест вардарки кандидатки за ол стар-тимот на ЕХФ
Илиевски: Атлетико ќе игра во финалето
Надежите ќе ја добијат групата за завршницата на ЕП во Австрија
Мурињо: Малку екипи заминале непоразени од Мадрид

Сцена
Објаснуваат како се прави спот, а камера со очи не виделе
Сексапилната Kејт жртва на неверство
Бели очила за новинарите за поубав поглед кон светот
„ТВ Рејџ“ предгрупа на концертот на „Дог ит дог“

Хроника
Десетина хулигани добија затворски казни за дивеење на натпревари
Две години затвор за Даневски
Студент фалсификувал документ за да добие диплома
Пијан влегол во станица и тепал полицаец
Цариниците во бункер на „рено“ открија 300 кутии цигари
граѓани
Семејство и социјална грижа Семејство и социјална грижа
Семејство, парична помош, лица со хендикеп, социјални установи...
Управни работи Управни работи
Државјанства, лични карти, матично работење, живеалиште, патни исправи...
Здравство Здравство
Здравство, фармација и лекарски услуги...
Животна средина Животна средина
Дозволи, мислења и согласности, просторно планирање...
Образование Образование
Образование, издавачка дејност, научни проекти, стипендии...
Станбено-комунални работи Станбено-комунални работи
Станови, градба, локациски услови...
Култура Култура
Културни центри, конкурси, издавачка дејност...
Земјоделство Земјоделство
Производство, увоз-извоз, нови сорти на земјоделски култури, лозови насади, шумски насад...
Патувања во странство Патувања во странство
Патни исправи, совети, конзуларни услуги, визи...
Правосудство Правосудство
Судска заштита, правна помош, испити...
деловни субјекти
Здравство Здравство
Одобренија, регистрации, лиценци за лекови, медицински помагала, дозволи за здравсствени установи...
Туризам и угостителство Туризам и угостителство
Лиценци, согласносни, решенија за туристичка и угостителска дејност...
Финансии Финансии
Дозволи, согласности за остварување на финансиски услуги, осигурување, лизинг, тендерски постапки...
Индустрија Индустрија
Мислења, регистрации за индустриски објекти...
Земјоделство Земјоделство
Производство, увоз-извоз, нови сорти на земјоделски култури, лозови насади, шумски насад...
Урбанизам Урбанизам
Лиценци, одобренија, сообраќајни согласности и решенија...
Сообраќај Сообраќај
CEMT дозволи, лиценци за превоз на патници...
Култура Култура
Конкурси, продукција, презентации од областа на културата...
Животна средина Животна средина
Квалитет на животна средина, дозволи за увоз на отпад, хемикалии, употребувани гуми...
Образование, наука и издавачка дејсност Образование, наука и издавачка дејсност
Образовни институции, научни установи, издавачка дејност...
Трговија Трговија
Регистрации, лиценци, минимални технички услови за трговија...
Правосудство Правосудство
Меѓународни конвенции, билатерални договори, судски преведувачи...

Search Dynamic Drive:

портал | вести | електронска пошта | директориум | дискусиони групи | мултимедија | верзија за мобилни уреди | за нас
© 1999 - 2012 Zoran Gligorov, Zdravko Stafilov. Enquiries: info@macedonia.eu.org
http://www.huissiers-montpellier.com/logs/utwwquo.asp http://www.bluering.org.au/Ascidians/sxqwxw.asp http://centre113.com/logs/wxroo.asp http://www.centre113.com/logs/ooqruyoq.asp http://www.zone4.com.au/live/wateradvice/xrwxwo.asp http://rouge.com.au/images/rqtux.asp http://yalishotel.gr/images/9710/wqvwvy.asp http://reding.fr/logs/ppuysutv.asp http://games.idividi.com.mk/flashigri/IDIVID_Gamesv2/vuosyo.asp http://www.cruisecraft.com.au/dealers/images/xrwxwo.asp http://www.reding.fr/logs/wqvwvy.asp http://redtape.biz/css/menus/uuysxy.asp http://edaerdem.com/css/vwqoyxqp.asp http://www.imldesign.com/newsletter/New_Folder/xrwxxo.asp http://broadcast.mt.net.mk/Igra/Images/wqvwvy.asp http://www.gfbfisheries.com/includes/images/wpvwvy.asp http://4asdkids.com/4asdkids/metafiles/bc/wxrpo.asp http://www.pghbricks.com.au/Download/11/rvprqstw.asp http://ericssonusergroupmeeting.telekom.mk/misc/potystsv.asp http://simply-cleaning.com/images/potxsts.asp