вести | печат | блогови
Macedonia Search e македонси интернет портал. Обезбедува бесплатни услуги како пребарување, директориум, електронска пошта, мултимедија, телеком, архива на знаење, време и информатор. За повеќе информации погледнете го дното на оваа страница.
недела, 25 август 2019
Печатени медиуми
изданија од вторник, 30 септември 2014претходни изданија


ONLINE Актуелно

Грозје не заминало за Црна Гора оти немало доволно шеќерност

Попоски: Грција создава лажна слика дека се ангажира во процесот за името


Online Вести

Предлозите ќе се испраќаат до меѓународните институции

Заврши 30-дневната јавна расправа за измените на највисокиот правен акт, што ги предлага Владата. На последната дебата денеска во Собранието, ставовите ги соочија експерти, граѓански активисти, пратеници


ONLINE Најнови Вести

Даниел Кајмаковски – промотор на репрезентацијата на Македонија

Објавен списокот со украински репрезентативци за дуелот против Македонија

Пандев: Не сум во вистинската форма

Промоција на книгата „Името е нашата татковина“

Стотици илјадници муслимани пристигнуваат во Саудиска Арабија на аџилак


Актуелно

Али Ахмети очекува позитивна препорака од ЕУ

Атина бара ПЈРМ и во пасошите пред решение за името

Во Грција живеат најдебелите деца во светот, македонските каскаат зад нив

Истражувањето на ОЕЦД покажало дека во оваа земја речиси секое второ дете има проблем со прекумерна телесна тежина, слично како и во Италија, а во нашата земја процентите се пониски

Возачите десетпати поопасни од убијците

Гостиварската Алеја на борците доби урбан ѕид

Лустриран поранешен ректор на универзитет

Претседателот на театарскиот совет по секоја цена сакаше да не ја подготвуваме претставата „Еригон“!

Тој и првенецот на театарот шират шпекулации дека пропаѓаме, дека веќе го нема Драмски театар. Нека, нека. Гладна кокошка, просо сонува. Безобразлак, ем те тепа ем не ти дава да офкаш. Е, нема, богами, така да биде. Ќе се види кои сме и што сме, наведува во своите записи Стефановски


Во фокусот

3.000 Европејци се борат на страната на ИСИС

Се породив сама назад во автомобилот, но бебето не падна на улица

Папочната врвца ја пресекоа во болницата откако со количка нe зедоа мене и Анџело и нe пренесоа во салата, раскажуваше за „Дневник“ Перихан Kадри, мајка на бебето, кое само што се роди завчера напладне пред Гинеколошката клиника во Чаир, предизвика голем медиумски интерес

Техничка влада нема да има!

Воедно, владејачката партија е делумно комотна во преговорите со опозицијата и поради релаксирањето од Брисел. Последните информации од таму се дека заканата за повлекување на позитивната препорака oд ЕK за почеток на преговорите поради лошиот политички дијалог меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ е тргната


Економија

„Микросам“ со награда за односи на пазарот

„Сони“ ги презентира најновите иновации на ИФА 2014

Балканот се здружи за поевтин роаминг

Вчера во Будва, Македонија, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина потпишаа спогодба со која од в година драстично ќе паднат цените за роаминг-услугите

Дрва има, треба само да се транспортираат

Пломбирана мелачката на винарница што откупувала грозје без лиценца

Профитите завршуваат во бонуси и награди на менаџерите

Иако се согласуваат дека ако дели дивиденда, компанијата е поатрактивна за инвеститорите на берза со што има можност да расте и нејзината цена, дел од познавачите смета дека е добро и ако профитот се реинвестира во иден развој на компанијата

Словенечката „Адриа ервејс“ со помалку летови до Скопје


Култура

„Инферно“ на најголемиот фестивал во Азија

Национално дело, јапонска опера и Моцарт премиерно во МОБ

Долгонајавуваната домашна опера „Змејовата невеста“ од Стојан Стојков праизведба ќе доживее на 28 ноември. Ова е второ национално оперско дело во последниве години што се поставува на сцената на МОБ по обновата на „Лидија од Македонија“ од Ристо Аврамовски пред две години

Прво, истражување на локалитетите, па потоа градење винарници


Македонија

„Хурем Султан“ им служеше пастрмалии на Македонци, Срби, Бугари...

Занаетчии учат флерт со клиентите за да им врви бизнисот

Луѓето ја прават Македонија најубаво туристичко одредиште

Македонија има само една состојка поради која отскокнува од стандардниот рецепт на Европа. За среќа - тоа се луѓето, пишува туристичкиот портал „Интрепид травел“


Отворена

Економијата е првиот интерес на граѓаните

Илија ДИМОВСКИ

Легализација на канабис?

Свртете се кон децата и наставата

Милена АТАНАСОСКА МАНАСИЕВА

Словените и Студената војна

Христо ИВАНОВСКИ

Што мора да направи секој Македонец

Тони Науновски


Свет

Авганистанските талибанци погубиле Австралиец

Азиланти во Германија третирани како во Гвантанамо

Иран го обвини Би-би-си за обид за кражба на историски документи

Обама: Ја потценивме заканата од Исламската држава

Францускиот Национален фронт првпат влезе во Сенатот

Хонг Kонг длабоко вовлечен во Револуцијата под чадори

Четврта масовна гробница откриена во Источна Украина


Спорт

Вардар ветува разделба од „Kале“ со победа над Загреб

Вујовиќ сака навивачи како во Скопје

Дибиров и Душебаев во тимот на колото

Ѓуровски: Ги одбрав најдобрите за офанзива против Луксембург

ФУДБАЛ МАKЕДОНСKИОТ СЕЛЕKТОР НАПРАВИ РОKАДИ ВО СПИСОKОТ

Експедицијата на Баерн во Москва ја мина ноќта под ведро небо

Ибрахимовиќ: Деталите ја прават разликата, а тие ќе бидат на страната на ПСЖ

Марсениќ: На крајот немавме концентрација за изненадување

Шкендија го растури Тетекс


Сцена

Kим Kардашјан во секси комбинезон и со дете во раце

И среќа и тага во новиот проект на Андријана

Марика Грасо: На Македонија би ~ посветила колекција

Палтроу: Им се восхитувам на „обичните“ жени што работат и имаат деца

По неколкумесечна врска Тамара подготвена за брак


ХОРОСКОП

ДНЕВЕН ХОРОСКОП 30.09.2014 вторник


Хроника

Пет часа на студ лежев покрај мртвото тело на другарот Никола

Искусниот планинар Никола Јашманковски (67) откако се искачил на два врва се струполил на земја додека се симнувал од планината, а другарите се обиделе да го спасат, но безуспешно

Пожарникарите ги спасиле дуќаните, но изгореле околу 30 тезги

Со нож и пиштол нападнале таксист за 700 денари

Српскиот кошаркар Kотуровиќ притворен оти возел украден автомобил

Големина на текст: Мал текст Нормален текстЗголемен текстНајголем текст
курсна листа
време
клубови
реклами
фејсбук

портал | вести | електронска пошта | директориум | дискусиони групи | мултимедија | верзија за мобилни уреди | за нас
© 1999 - 2014 Zoran Gligorov, Zdravko Stafilov.